31 January 2013

NEKE SERIJE

I skoro sve što vi treba da znate o njima


LUTHER

Da, znam. Luther čekića na svojih skoro 600 minuta već dve godine u našem domu. Fusnotiran je još kad sam ničim izazvano bio ubeđen da je Luther beo (a kakav bi drugačiji bio?), a ne da ga igra fantastični Idris Elba (Stringer Bell iz The Wire), ali raznorazni mentalisti mu nisu išli na ruke. A onda su došli blagdani i period bez redovnog televizijskog programa.

Luther sve svoje vrline duguje svojim manama. Prvo, Idris Elba ga igra kao da je u pitanju nastavnik engleskog jezika koji pokazuje vanserijsku, emotivnu brigu za svoje učenike, od kojih je nemali broj zglajzao u kriminal. Luther je obrazovan, emotivno inteligentan (uprkos vrućem temperamentu), emotivan, melanholičan, arogantan, pomalo lud, možda i sociopata, ako ne i nešto ozbiljnije. Da za njega kažete da je čovek ne biste mnogo pogrešili. Međutim, a mislim da tu najveću zaslugu ima pisački (od reči pisac), a ne scenaristički (od profesionalizma i rutine skučeni scenarista) doprinos njegovog kreatora i autora serije, Neila Crossa, koji nezanemarljivom televizijskom radu (Spooks, Fixer, Dr Who) i dalje tretira televizijski format krimi serije kako on misli da treba, a ne kako televizija, a samim tim i televizijski gledalac, misle da treba.

U tom kreativnom zanosu kriju se i mane tj vrline ove serije. Luther pre svega nije serija o otkrivanju ubice, nego o traganju za njim. Ubica je skoro uvek već na početku poznat. Ali, čak i u tom obrascu tzv "obrnutog detektiva" Luther slobodno plovi mešavinom prepoznatljivih engleskih momenata u slikanju socijalnog miljea, sopstvenom interpretacijom "filmičnog" traganja za zločinom, dinamičnim Lutherovim privatnim životom, problemima na poslu i, najbizarnijim i najmanje iskorištenim aspektom ove serije- njegovim prijateljstvom sa psihopatom Alice Morgan, za koju je skoro izvesno da je ubila svoje roditelje, ali Luther to nije uspeo da dokaže. Svi ovi elementi stižu pred nas u ritmu koji im je propisao Neil Cross (recimo ono što bi svakako bilo zlatno finale "američke" serije u Lutheru se dešava u petoj epizodi prve sezone), što serije daje nekakvu romanesknu nepredvidljivost i punoću, koja izmiče žanru i čini Luther daleko intrigantnijim i dramskijim materijalom. Koji je pre svega portret glavnog junaka, a ne, kako nam se možda učinilo, samo (još jedno) rešavanje policijskih slučajeva koje predvodi detektiv zvani Luther.

Čak i u periodu moralno vrlo ambivalentnih junaka (od Jacka Bauera preko Dextera do Patricka Janea) koji se na raznorazne načine bore protiv zla u ljudskom obličju, Luther uspeva da se izdvoji pre svega lakoćom sa kojom prelazi preko sumnjivih moralnih odluka, ali i impresivnom težinom posledica sa kojima se suočava usled takvog mirenja sa životom.


GETTING ON

Britanski sitkom za koji možda i nije najbitnije to što je nekoliko epizoda režirao Peter Capaldi (kako ko, JEBOTE?!!!), ali je svakako super što se u nekoliko njih on i pojavljuje kao supervizujući doktor.

Getting On je čedo tri glavne glumice- engleske komičarske veteranke Jo Brand i glumica Vicki Pepperdine i Joanne Scanlan (koju i dalje pamtimo kao briljantnu Terri iz The Thick Of It). Ono što je očigledno za ovaj i mnoge druge britanske sitkome novijeg datuma jeste koliko duguju Gervaisovom The Office (ne mogu da se setim ranijeg i boljeg primera) svojom mešavinom satire i dokumentarizma koja je prožeta efektnim momentima sirove emocionalnosti i brutalnog cinizma. Drugim rečima, da- Getting On je još jedan od engleskih sitkoma koje kad gledate doživite više blamova nego kad čitate o avanturama hobita Džeremija u Ujedinjenim nacijama. Pored tri vanserijska doprinosa glavnih glumica, tom skoru svakako najviše doprinosi  Ricky Grover (kao tetkasta muška sestra Hilary Loftus) koji je održao masterklas kako se sa malo može postići urnebesno mnogo.

U svakoj od epizoda gledamo kako se ljubavni, porodični i profesionalni problemi ovih sestri i doktorke Pippe prepliću sa depresivnim životima njihovih pacijentkinja na gerijatrijskom odeljenju engleske bolnice. Sestra Kim Wilde (Jo) nema baš puno razumevanja za stroga HR pravila, ali ga ima najviše za pacijente. Den (Joanne) je okupirana svojim odnosom sa Hilary-jem koji još nije odlučio da li je gej ili ne, dok je Pippa (Vicki) maestralna u svojim očajničkim pokušajima da karijeru odvede što dalje od ovog odeljenja. Naravno, sve su one dobre, loše i zle. Kad ustreba.

Imate tri epizode u prvoj sezoni i po šest u drugoj i trećoj.


HATUFIM (PRISONERS OF WAR)

Ovo je izraelski original po kome je Showtime napravio Homeland. Ima dve sezone (druga je završena malo pre Nove godine) od kojih sam ja do sada odgledao (tek) četiri epizode. Pametnome dosta...

... da zaključi da se radi o malčice drugačijem šou nego što je ovaj američki. Evo nekih spojler-razlika:

U Prisoners of War vraćaju se tri vojnika. Od kojih je jedan mrtav.
Njih dočekuju tri žene (dve supruge i jedna sestra). Homeland je dva ovde preživela vojnika, zajedno sa njihovim porodicama, spojio u jednu.
Ovde je veliki naglasak na tome kako sredina prihvata povratnike tj kakav stav ima prema njihovim porodicama i onome kako su povratnike dočekali. Barem za sada, taj dramski momenat ide debelo na uštrb nekog trilera ili akcije.
Ipak, najkrupnija razlika je u tome kako se Ameri, a kako se Izraelci bave čitavom pričom. Prisoners of War je daleko brutalniji. Hvatanje izraelskih vojnika od strane (sirijskih?) neprijatelja po stepenu muka nije ni prineti doživljajima Nicolasa Brody-ja. Nimrod i Uri su u zarobljeništvu proveli sedamnaest godina!!! Međutim, pošteni izrealski narod ne misli da oni koji su ove vojnike ispratili u rat imaju pravo na drugi život sem da ih čekaju. Zato, devojka jednog od njih, koja se u međuvremenu preudala za njegovog brata i sa njim dobila sina, prolazi skoro kao domaća prostitucija tokom Drugog svetskog rata nakon odlaska Nemaca.
S druge strane, i "verna ljuba" ima problem što je ostala verna čoveku koji joj se nije vratio.
Oba glumca koja igraju preživele vojnike izgledaju odličnio i odlično namučeno s obzirom na ono što su preživeli i što ih tek čeka.
Iscrpnim izraelskim ispitivanjima oslobođenih zarobljenika posvećeno je daleko više mesta i s obzirom na geo-strateški položaj Izraela i njegova neprekidna ratovanja njihov ishod daleko značajniji, a mogućnost da je jedan od vojnika izdajnik imala bi daleko fatalniji ishod nego Brody-jeve aktivnosti.
Carrie kao Carrie (još uvek) ne postoji. Ali zato postoji jedna daaaleko više seksi cica. U svakom slučaju, manje buljava.
24 ovo nije.

30 January 2013

SILVER LININGS PLAYBOOK

Poluspela revizija romantične komedije


Čini mi se da je David O. Russell po istom kriterijumu po kome je raskrinkao (vi čitate- prodrmao) ratni film (Three Kings), vudialenovsku dramediju (I Heart Huckabees), sportsku dramu (The Fighter) odlučio i da proveri može li se nešto uraditi sa okoštalom i formulaičnom romantičnom komedijom. Njegov recept- sipati ludilo dok se masa ne zgusne.

Za Silver Linings Playbook je svakako najbitnije da je ženski junak (kaži "junakinja", Slobodane!) proaktivno, muški, dajhardovski uključen u romansu. Njegov izabranik, sa druge strane, za sobom vuče rep unjkavih, ženskih, histeričnih problema sa prošlošću tj ljubavlju koja mu je okrenula leđa. U ostalom, pogledajte osnovnu postavku- Pat (Bradley Cooper) je učitelj u osnovnoj školi koji nakon zaticanja svoje supruge sa nastavnikom istorije u snošaju, podivlja, probudi neaktiviranu bipolarnost, prebije ovoga i završi na osmomesečnom lečenju u psihijatriji, posle koga se i dalje nada obnovi veze sa nevernom dragom. Za razliku od njega, Tiffany (riba zvana Jennifer Lawrence) nakon smrti svog supruga policajca (udario ga auto dok je menjao gumu...) u procesu odvikavanja od tuge spava sa svim svojim zaposlenima, njih jedanaest, uključujući i jednu ženu.

Međutim, Russellu nije dovoljno samo da obrne uloge. Jer mnogo je zanimljivije da, recimo, sa njegove strane, svi budu ludi. Patov otac, "buki" Pat sr (Robert de Niro Žmirko), ima sujeverne OCD rituale koji navodno okreću fudbalske rituale u njegovu korist. Njegov prijatelj Danny (Chris Tucker) istotakođe je polaznik psihijatrijske ustanove u kojoj je i Pat bio. Majka (Jacki Weaver) je majka.

Russell, nažalost, nije uspeo da Silver Linings Playbook održi na striktnoj liniji romantične komedije, ali slutim da su neki momenti istoimenog bestselera Matthewa Quicka, od pažljivo istkanih pozadinskih priča u filmu završili kao nedovoljno pojašnjeni patrljci. Tu pre svega mislim na odnose oca i sinova, tj favorizaciju starijeg sina u odnosu na Pata, odnos dva brata (drugi brat je, inače, potpuni višak), a donekle je i očeva opsesija klađenjem za potrebe radnje toliko pojačana, iako nam je rečeno da joj se otac odao, jer je nedavno izgubio posao, a pri svemu tome njega zapravo zanima restoranski biznis. Svo to vreme možda je moglo biti pametnije utrošeno na kompleksniju izgradnju Pata i Tiffany, pre svega preko njene sestre i njenog muža, koji su karika koja ih je spojila i jedina koja ih povezuje.

Slično Russellovom prethodnom ostvarenju The Fighter i Silver Linings Playbook je sniman sa dosta kamere u ruci, kroz montažne rezove koja je na momente bila silovitija nego kod Paula Greengrassa, i sa prepoznatljivom željom da se ulovi komično, po svaku cenu, kao i u Russellovom prvom hitu Flirting With Disaster. Glumci, ovih dvoje, su sjajni. Podjednako. S tim što Jennifer Lawrence u sebi nosi i Geenu Davis i Brigitte Bardot i Ursulu Andress i Katey Sagal. Ako mene pitate najveći problem ovog filma je scenario, prvo u domenu pomenutih problema razmeštanja fokusa priče, a potom na nivou dijaloga kojima je falilo autentičnije izražene blesavosti i vrcavosti. Vi vidite da glumci daju sve od sebe da ih ispune, ali u samim replikama nema puno prostora. Zbog svega toga SLP deluje izveštačeno i neuverljivo i ono što je komično ne može da prodiše kako treba.

"The Time Of My Life" Dirty Dancing rimejk na kraju vredi barem četvrtinu filma. A stabilizaciji i unapređenju utiska znatno pomaže Russellova generalna orijentisanost na pozitivnu stranu života, optimizam i voljnost da se sa datim postigne maksimum. U ovom trenutku u svom životu dajem prednost takvom stavu.

SELEKTAH: 7minus/10

MOĆ VEŠTICA 29.01.2013. Nekoliko divnih ljudi



via Twitter via b92.fm  


My Dick - Orinoco Dick – Bandcamp - My Dick's Double Full-Length Release
Goran> Burial - Ashtray Wasp
pticoubicinmuž> Black Cobra - Corrosion Fields
The Hics – Lines – Brownswood - Brownswood Bubblers Nine
lukatoyboy> Ariel Pink's Haunted Graffiti - Mature Themes
Saška> Bat For Lashes - Laura
Cannibal Movie - Teste Mozzate – Sound of Cobra - AVORIO
CakiSlayan> Lana Del Rey - Ride (Active Child Remix)
bbkov> The xx - Angels
Deafheaven – Violet – Deathwish Inc - Roads To Judah
Katarina> Pet Shop Boys - Breathing Space
gazda mario> X-TG feat. Antony - Janitor of Lunacy
UUVVWWZ - Charlotte's List – Saddle Creek - the trusted language
MambaKraljMimi> Zebra Katz, Njena Reddd Foxxx - Ima Read
Hagbard Celine> Madness - Never Knew Your Name
Baptists - Think Tank Breed – Southern Lord - Bushcraft
Secretly_Californian> Maps & Atlases   - Remote and Dark Years
slonić tonić> Big Boy Gandhi - True Blood ft. Lakutis, DVS
Sheep On Drugs – Motorbike – Island - Greatest Hits
mellabrown> Dan Deacon - Lots
Vesna> Laura Marling - Sophia
Foxygen – Shuggie – Secretly Canadian - We Are The 21st Century Ambassadors of Peace and Magic
Marko> Chairlift - I Belong in Your Arms
Ivan> Gangi - Railways Nos. 1-27
Emad Raan - Ey Vatan Iran – Pharaway Sounds - Zendooni: Funk, Psychedelia & Pop from the Iranian Pre-Revolution Generation
Stefan> Lana Del Rey – Cola
Nemanja> Mykki Blanco & The Mutant Angels - Head Is a Stone
ОбрнутКрстевO)))ČAJ! > Marduk – Oil On Panel

29 January 2013

REBELLE

Crna hronika



Kad nemaš sreće u životu...
... onda se rodiš u Africi
kao crnac
onda ti selo napadnu pobunjenici
i ti preživiš
onda te nateraju da ubiješ oca i majku
da bi mogla da im se pridružiš
onda te otac i majka progone kao duhovi
jer ih nisi sahranila kako treba
onda te zbog toga vođa pobunjenika izabere za svoju vešticu
da mu donosiš sreću
onda odlučiš da pobegneš
sa svojim momkom,
koji je albino crnac
onda te pobunjenici pronađu
i...
Ima još dosta do kraja filma.

Ne znam da li je to deo nekog novog društvenog trenda ili je reditelj Kim Nguyen (da, shvatam da se zove kao korejska striperka) poreklom sa ovog kontinenta, ali Rebelle je već njegov drugi film koji se bavi Afrikom i njenim problemima. On sam poreklom je iz Montreala.

Za razliku od drugog filma koji se bavi sličnom tematikom (decom borcima u Africi), Johnny Mad Dog (recenzija ovde), Rebelle je daleko manje brutalan, diskretniji je, manje eksplicitan, namenjeniji Oskarima, ali, ipak, nije bljutav, patetičan i prepun izliva ljubavi nevladinim organizacijama koje su pomogle njegovu realizaciju. Nguyen priču tretira bez dodatne glamurizacije ili preakcentovanja "spornih" stvari. Njegovi aduti su snažna želja za pričanjem priče tj prepuštanje priči i glavna akterka, Rachel Mwanza, koja igra dvanaestogodišnju devojčicu Komonu (kako se btw zove i producentska kuća koja stoji iza filma...), čijih dve godine života pratimo u ovom filmu.

Mala Mwanza, baš kao i ostatak kasta, deluju kao da su kako juče iščupani iz kandži događaja koje nam sada prikazuju. Njihova lica imaju koprenu pomirenosti sa mukom koja ih okružuje i koja ih svako malo tera da preispituju odluku da požive još jedan dan. Nguyen ne osuđuje, on priču prepušta sudovima i odlukama svoje junakinje, ponekad nemilosrdnim, ponekad tinejdžerskim. Skoro sva izneta osećanja data su posredno (kao ljubav prema roditeljima data kroz Komonino sećanje na očeve reči da pristane da se uda samo za momka koji će joj pokloniti belog petla, što je u Africi prava retkost, i poprilično ironično s obzirom da je njen izabranik albino crnac). Rebelle nije samo priča o "vojnom" angažovanju dece u Africi, već i slika "mirnodopskog" (morao sam pod navodnike) života koji tavori u primitivnoj poljoprivredi i stočarastvu prošaran mambo-džambo verovanjima, koja, mahom, "donose sreću".

Verovanto najpogrešniji momenat filma je to što ga je Kim uramio kao Komonino pismo/ispovest svom detetu zbog čega smo povremeno prepušteni nepotrebnim patetičnim pasažima koji samo kvare očiglednu emociju slike, a drugo spoznaja da prisustvujemo flešbeku umanjuje naš strah za junakinju, čime je nepotrebno umrtvljena efektna (para)psihoza samog filma i periodični "horor" efekti.

Rebelle počinje smrću, završava životom, i tu očekivanu simboliku mu ne treba uzeti za zlo. Komona je buntovnica sa razlogom i to protiv stvari koje bi skršile i moćnije armije od jedne dvanaestogodišnjakinje. Treba imati poštovanja. I, mislim, da joj je Kim to pružio.

Ovaj film biće kanadski kandidat za predstojećeg Oskara.

SELEKTAH: 7plus/10


28 January 2013

PITCH PERFECT

Za deset godina ovo bi trebalo da bude kultni film kao Fame ili Rocky Picture Horror Show



Ako ostavimo Project X po strani, kao remek-delo u sopstvenoj kategoriji, Pitch Perfect je verovatno najbolja holivudska komedija koju sam gledao prošle godine. Najviše zbog toga što je presmešna.

Inspiraciju za ovaj satirični osvrt sa pozamašnom dozom kempa svakako su pružili serijali poput Glee i rijaliti serijali poput Glee Project i svi oni u kojima takmičari pevaju, pevaju i igraju, samo igraju, sami, u parovima, u parovima i grupama, samo debeli, samo crnci "iz kraja", samo razvedene domaćice iz Atlante... U isto vreme, Pitch Perfect je, baš kao Bridesmaids pretprošle godine (plakat za ovaj film je čak bezobrazno direktan u tom smislu), ogroman fuckoff ideji da su samo muškarci udruženi u muškarciznajuzašto timove smešni. Žene kolju. Plus, jebeno su seksi. Plusplus, sve što rade "kao muškarci" njima stoji bolje i smešnije.

U osnovnu premisu filma mi je teško da poverujem da je utemeljena u realnosti, ali nije ni bitno- na nekom koledžu ("cause high school sucks!") pored standardnih Sigma, Beta, Delta grupa imamo i grupe koje okupljaju studente oko muzičkih aktivnosti- kao što su akapela grupe, koje se potom takmiče na regionalnim i nacionalnim takmičenjima (Spellbound-style). Apsolutni šampioni su boysbandoliki skoro gejevi Treble Makers koji sa nekakvim rimejkom audiovizuelne postavke N'Sync trijumfuju na svim takmičenjima. Njihovi ljuti rivali su večiti luzeri, The Bellas (hhhhaaa twaahhhhlajhhht), koje čine samo devojčice.

Anna Kendrick igra Becu koja stiže na univerzitet kao freš(vu)men, zainteresovana jedino i samo da pravi svoju muziku. Kada joj otac obeća da će finansirati njen put u LA da postane novi P Diddy, ako ne zavoli faks, ona mu obećava da će se pridružiti nekoj od grupa i pokušati da "uživa u koledžu". I pridružuje se Bellas. To pored nje čine i Fat Amy (čije je pravo ime Fat Patricia), militantna crna lezbejka (nije kliše, već sprdačina sa klišeom), riba sa ogromnim sisama, Japanka koja se jedva čuje kad priča i još neke cice, mahom slatke.

Debitant Jason Moore i njegova sjajna scenaristkinja Kay Cannon (koja je zanat ispekla na 20 epizoda 30 Rocks i par epizoda New Girl) ne menjaju mnogo u tipičnoj žanrovskoj postavci ove muzičke komedije- luzeri treba da pobede, glavna junakinja imaće sukob sa grupom, pa će se pomiriti, pa će pobediti. Međutim, šampioni nisu toliko antipatični, luzeri su urnebesni, probe i nastupi efektno eksploatišu "R-rated" materijale i ne libe se da spoje žene i povraćku. Jason Moore ima fenomenalan osećaj da uhvati i kreira komično, kao i da očigledno duhovitom scenariju ne skraćuje krila. Plus- najveći plus ovog filma je što ne zanemaruje epizodiste, već im naprotiv svima pravi prostora da "ispadnu smešni".

Feministički momenat ovog filma, uz sentimentalno osvrtanje na Hughesov Breakfast Club, jasno govori da Pitch Perfect sebe vidi kao promotera novih vrednosti, nove (inteligentne) komedije koja je dostojna da se nadoveže na tako svetlu tradiciju. Iako se bavi materijalom u kome su akteri manje-više stoka ispranih mozgova u potrazi za prečicom do svojih 15 minuta slave, on se prema njima ni jednog trenutka ne odnosi tako i zapravo koristi čitavo takmičenje na jedan tradcionalan (htedoh reći- socijalistički) način da pokaže koliko su i takve stvari zgodna odskočna daska da se mladi ljudi zbliže, spoje i proguraju sve svoje mane, bubice i kretenizme u prvi plan, bez mnogo rizika po svoju psihu i budućnost.

Anna Kendrick je bombonica koja pokazuje da prava glumica mora da se trudi u svim prilikama koje su joj pružene, i stanovita stidljivost koja, rekao bih, dolazi od njenog očiglednog nepripadanja ovom svetu super joj je poslužila da svom liku da neophodne emocije.

Mclovin ima kejmio na početku i kraju filma, čime je pružena ruka i Appatowoj ekipi. Na stranu što je ovaj sjajan.

Dakle, sprdačina, smeh. smeh, SMEH, kemp, sjajni aranžmani velikih hitova (naročito su akapela dueli na krovu hit!) i zabavni mešapovi. Sve ono što Glee nije. Skoro nikada bio.

SELEKTAH: 9plus/10

25 January 2013

FAIRHORNS - Doki Doki Run (Invada)

Nije sve u drogama



Poslednjih dana (naročito pred san i uz Neil Youngovu autobiografiju) najviše slušam Deafheaven i njihov album Road To Judah iz 2011. Death metal odrastao na post-rocku. Zvuče kao Mogwai u kojima se neko dere kao da ga deru i dok pušta dušu... zaista čudesno.

Ne drogiram se.

Već duže vreme želim da vam pišem o Fairhorns debiju. On je na mojoj listi albuma među deset najboljih za prošlu godinu i ta lista tek treba da bude publikovana. To se obično dešava sredinom aprila, dan nakon što Popboks objavi svoju. Volim da se vezujem za ozbiljne medije.

Fairhorns je solo-projekat Matta Loveridgea, nekima od vas poznatog iz Geoff Barrowog benda Beak. Čitajući recenzije ovog albuma, da bih saznao o čemu se uopšte radi, shvatio sam da postoje izdanja na koja se on samotako nadovezuje i koja ga možda, možda i višestruko, nadvisuju svojim kvalitetom. Ali slušanje (nemačkog) kraut-roka i Tangerine Dream (to nije isto, a?) nikada mi nije bila jača strana. Sve mi je to kao da moram da prođem kroz proto-modele, a već uživam u skoro-klasicima. Poput ovoga. A i on sam zakačio mi se za uvo u 4. minutu i 15. sekundi poslednje pesme kada je grunula ritam mašina kao u DJ Shadowljevoj (morao sam) Stem/Long Stem ili kao u najboljim stvarima Young Gods. Satiranje. To mom srcu godi.

Realno ovo jeste electro-kraut-rock album čoveka koji se nije u potpunosti realizovao (a mislim rasprostro) u formalno daleko kompaktnijem Beak. Repetativnost, odvaljeni vokali, strujanje sintisajzera sačekuje vas već u uvodnoj, desetominutnoj Ragnarok. Sve deluje kao da ste sve već čuli. Malčice prebudženo. Evidentno računaju da ste nadrogirani kao bulja i da vam to neće smetati.

Ali, već kad počne Doki, Doki You're Fucking Dead, deluje da je pored bradatih kosmische muzičara Matt slušao i DJ Shadowa i Swans. Jer ova stvar zvuči kao da Swans obrađuju DJ Shadowa. Ritam je na nekim mantričnim udaraljkama ('nate one kuglice vezane za doboš pa na dršci, pa vi vrtite, a one udaraju), a gitarski dronovi prave atmosferu kakvu bi Shadow možda osmislio da je pravio saundtrak za Blade Runnera koji se dešava u Istanbulu. U narednoj stvari, Worried Thrumm, sve što sam vam rekao postaje još očiglednije. Čak se oseća i prisustvo sotone-replikanta.

Nakon te stvari ja sam već bio kupljen. Volim neveselu muziku. Ali nisam imao pojma da stvar koja se zove Puking (sledeća) može da zvuči tako zabavno, kao Deerhoof nekada, kao Flaming Lips zatvoreni u veš mašinu koja putuje kroz vreme u osamdesete. Ovo nije muzika. Ovo je muzička reklama za ovaj album. Jedva dva minuta.

Ne drogiram se. Jer i bez droga mogu da pomislim da je neka stvar, kao, recimo, Qiyamat ofr Onion Knights, nastala tako što je neko uzeo neku od pesama Mercury Rev sa (njihovog najboljeg albuma) Yerself Is Steam i pustio je unazad. Na pokvarenom blenderu. Muzika ima pravo da bude noćna mora, a ne samo da zvuči tako. Ili da plovi. Kao ribica. Koja je progutala ajpod na kome sviraju Stereolab, kao u Hectocotylus.

Ne drogiram se. Još uvek imam muziku koja to radi umesto mene.

SELEKTAH: 8/ 10

24 January 2013

SKYFALL

Jedan dobro zamišljen i ne baš najsrećnije realizovan jubilej



James, dakle, puni 50. Čak tri scenarista (dva veterana serijala Neal Purvis i Robert Wade i "gostujući" John Logan poznat po Gladiator i Last Samurai) prihvatila su se jubilejizacije Bondovog lika i dela. Po meni, postavili su sasvim logično pitanje- ima li 007, kao prototip hladnoratovskog oružja, smisla u ovim "globalnim vremenima" u kojima digitalni dugmići povlače više odluka nego stotine hiljada živih ljudi. Prateća pitanja o Bondovoj psihičkoj i fizičkoj spremi za obavljanje ovog "mladalačkog" posla efektno su provučena da pročačkaju Bondovu samouverenost. Sam zaplet, koji je uvek permutacija iste formule- zlikovac želi da naudi svetu, Bond mora da ga spreči, a tu je prvo jedna cica (koja pogine) i druga cica (koja ne pogine) da ulepša odbranu dobra, uz prateći set vatrometa akcije. Baš kako nas je Craigov(ski) Bond navikao- akcenat više nije na nadbondavanju bonda (gde je Brosnanov Bond dosegao sam vrh, rekao bih), nego na pojačanoj karakterizaciji junaka, dramski potkovanijoj akciji i vestern muškosti. Što se ovog poslednjeg tiče, novi "Bond" (mislim na film) je otišao najdalje prikazujući "novo globalno/digitalno doba" kao feminiziranu (skoro gej) aktivnost koju mogu da sprovode i sekaperse poput negativca Silve (Javier Bardem). Što se drame tiče, ona je vraćena u matericu, prvo kroz borbu dva "sina" oko/za/protiv majke (M) koja ih je obojicu izdala, drugo kroz Bondov bukvalni povratak korenima i cementiranje Škotske kao integralnog dela Britanije (eat that, budući izbori u Škotskoj!). Po meni jedini peh u ovako postavljenom procesu bio je angažman, "lajmija", Sama Mendesa.

Mendesovo nesnaženje u materij/materijalu očigledno je već od uvodne sekvence koja "postavlja" ceo film. Nakon militavo odrađenog jurenja ulicama Istanbula prelazi se na efektni moto-kros njegovim krovovima, da bi samo par minuta kasnije Bond bagerom gazio jedan od stubova nemačke industrije (WV bubu), nakon čega sledi jedna duuuga sekvenca šibanja na krovu voza za koju nije jasno da li pravi omaž ili redefiniše ikonografsku scenu akcije (koja nekako deluje kao standardni momenat Bondovog filma), i koja na kraju ne uspeva da bude ni po čemu drugačija u odnosu na ranije postavke. Opštem uzbuđenju ne pomaže ni potpuni miskasting neupečatljive i previše bibisijevske Naomi Harris (kao agentice Eve), koju ćemo, nažalost, viđati i u narednim filmovima.

Nakon toga, dolazi ono za šta je Mendes izgleda pozvan- da postavi i u okvirima Bondovske realnosti učini opipljivim Bondov osećaj da ovaj poziv više nije za njega, počevši od (emocionalne) izdaje koju mu je M priredila, preko prevremene sahrane, urušavajućeg samopouzdanja i zdravlja, i, naročito, naznaka novog doba oličenih u vidu Mallory-ja, novog MI6 supervizora (Ralph Fiennes), koji smatra da M više nije dorasla zadatku. Za Mendesa je ovo rutinski posao i on je kao takav odrađen. U ostalom, deluje nekako neprimereno baviti se brigama ostalih kada Bond izgleda kao da je oboleo od AIDS-a. Neplanirano, Mendes nam otkriva i da Craigov talenat ne prelazi mnogo van ledenog mišičijeg izgleda i suženih očiju i da je on zapravo odličan Bond za dajhardovske zadatke, ali ne i za šekspirolike motive. Međutim, Craig, barem, biva pošteđen dramskog izmotavanja kao Javier Bardem, koga Mendes nije uspeo da postavi ni kao stripovskog negativca, neo-Hannibal Lectorski pomerenog psihopatu niti kao sekapersastog osvetnika koji se poput Heathcliffa vraća u škotski hajlend da traži osvetu, već mu je ponuđeno da bude sve to troje. Kruna je uspešno izbegla da jedan takav izdajnik bude iz njihovih redova, pa je Silva jasno i precizno imenovan kao Tiago Rodriguez, čime je samo delimično ublažen bol slušanja Bardemovog nesavršenog engleskog. Konačno, čak i u najupečatljivijim scenama (kada skida lažne zube) gledalac je morao da se pita, zar po godinama i fizionomiji i po trudu da na njega liči svemu ovome ne bi više odgovarao Christopher Walken.

Mendes se poigrao efektno sa nekim "Bondovskim momentima", a sa nekima nije nikako. Među uspešnije spada omaž samoj Imperiji i njenoj nekadašnjoj slavi sa bekstvom starim, dobrim Aston Martinom koji se u novije vreme izgubio kao Bondovo vozilo ustupajući mesto proizvođaču koji producentima filma najviše plati. A nema ni Heinekena više, već je tu promućkani martini. S druge strane, Skyfall ozbiljno manjka "Bondovim curama" koje su vremenom postale ključni momenat filma, koliko i prezentacija Q-ovih majstorija. Francuskinja Berenice Lim Marlohe, kao prostitutka Severine, jedva da ima desetak minuta na filmu, a u trenutku kada neviljemtelovski najebe Mendes Bondu ne dopušta ni reda-radi oproštaj. Bezbojnu Naomi Harris sam već spomenuo, ali ona je Bondovska cura koliko i M. Glede naših očekivanja. Kada je u pitanju akcija, Mendes je ozbiljno podbacio pre svega neuverljivošću čak i unutar Bondovske "fantastike". Scena u kasinu je troma koliko i ona gušterolika stvorenja, a neverovatna koliko i činjenica da jedno takvo mesto čuvaju samo tri čuvara. Uprkos genijalnom setingu Silvinog skrovišta (i dalje ne znam da li to zaista postoji ili je CGI) deluje skoro cinično da bi jedan takav genije branio isto sa manje od deset ljudi, a da ga je Bond prevario upotrebom istog onog eplovog radija koji Liam Neesen koristi u Taken 2. A možda je baš to što svako svakoga može naći zahvaljujući takvoj zajebancijici Mendesova poruka "Bondovom dobu". Možda. Samo finale, koje je mastermajnd Silva godinama planirao svodi se na nasilnički, "francuskim stilom" dat, upad u zgradu vlade i pucačinu najjalovijeg tipa. Muški. Ali ne znamo zašto.

Kako sam Bond kaže, on je tu da uskrsne, i zato se vraća tamo gde je on počeo (Skyfall je ime farme/sirotišta/wassever gde je odrastao), simbolično ostaje bez "roditelja" koji ga je podigao i na kraju filma pred Mallory-ja staje kao Bond nove generacije. Isti, stari, samo sa novim samopouzdanjem. Otuda treba očekivati da će naredna dva Bonda biti više Quantum of Solace-povratak redovnim obavezama, nego neki dalji pokušaji dramtizacije Bondovog lika i sveta oko njega. Jer za ovo kratko vreme (Casino Royale - Skyfall) Bond je očovečovljen više nego što smo mislili da može da bude, sada nas zanima šta je ostalo od "Bonda" i šta će biti urađeno s tim.

SELEKTAH: 005/10

23 January 2013

MOĆ VEŠTICA 22.01.2013. ET-ijeve omiljene pesme iz 2012.


via Twitter via b92.fm  



Manors - Pick My Brain (demo)
Fever Fever - The Chair
Dan Sartain - In Death
Terrible Truths - Don Juan
Easy Lover - End of the Season
Carsick Cars - Guang Chang
The School - Why Do You Have To Break My Heart Again?
Bambino Koresh - Sleeping In Pain
Royal Headache - Surprise
The Maxines - Drugstore
Los Cripis - Fondue de Jesus
Nude Beach - Walkin' Down My Street
Vacant Valley - Dream Of Eternal Youth
Hissey Miyake - Ghosts
Local Girls - Cuckoo
Videoing - Night Watch
Bastards Of Fate - Huge Magic
Shellshag - Promise/When in Rome
Primitive Calculators - Sick Of Myself
Chain And The Gang - Certain Kinds of Trash
The Felines - Daddy Walk
Pharmacy - Josephine
Woollen Kits - Maths
Skip Skip Benben - La' Lasta
Julia Holter & Jib Kidder - My Baby
Joey Ramone - Waiting For That Railroad
Boyz & Girl - Cannot Touch
Iris Dement - The Night I Learned How Not To Pray
Tunabunny - Slackjawed
Teen  - Better

ako vas sad Everett True još više zanima potražite ga na www.collapseboard.com

A ROYAL AFFAIR

Jedan odličan, jedan zanimljiv i jedan već toliko puta viđen film. U jednom



Prvih pola sata Nikolaj Arcelovog Berlinskog finaliste A Royal Affair zabavno je na način na koji bi se Lars Von Trier, iz faze Idiots i Boss Of It All, pozabavio "kostimiranom dramom". Sjajni Mikkel Boe Folsgaard igra danskog kralja Christiana VII koji je malo blesav, mnogo lud, dokon, lako moguće i psihijatriski slučajčić, čije ponašanje pod opsadom drži čitavu dvorsku svitu. Ugovorena ženidba sa engleskom princezom Caroline (odlična Alicia Vikander), čime film počinje, za njega je kamen oko vrata i još jedno podsećanje na to koliko mu je kraljevskom pozicijom sloboda uskraćena, a ne data. Tek pojavom nemačkog lekara Johanna Friedricha Struenseea (neprejebivi Mads Mikkelsen, ovaj put nešto nesnađen u manirima epohe) Christian steče druga koji ga razume i koji mu pruža podršku kakva mu je potrebna. Struensee u Dansku ubuđalu od stajanja u vremenu donosi (krišom) prosvetiteljske ideje koje dvorski savet i katolička crkva neće baš tako lako prihvatiti.

Tu sjajne iskorake iz uobičajene spečenosti likova i radnje u "kostimiranoj drami" prekida povratak na spečene likove i radnju u vidu dve, a možda i tri, paralelne priče. Jedna od njih je ljubavna priča koja se razvija između Caroline i Struenseea (inače, čitav film je nepotrebno Carolinin flešbek iz izgnanstva) koja ostaje u senci već prepoznatljive erotske romanse u tajnosti, kakvu smo u znatno boljoj izvedbi gledali u Tudors, recimo. Druga priča prati odnos Christiana i Struenseea gde ovaj prvi stiče sve više samopouzdanja, a ovaj drugisve više kreće da preko njega popločava svoj put do pakla, pre svega dobrim namerama prema vazda nezahvalnom danskom seljaku. Na talasu liberalnih ideja ukida se cenzura, surova kažnjavanja, otvaraju se prihvatilišta za ostavljenu decu... Sve to nije prikazano naročito autentično, i nakon incijalne scene sa prebijenim seljačićem ostavljenim na drvenom magarcu da istruli sve što sledi su mahom montažne sekvence proglašenja i oglašavanja zakona. I taj segment ekranizacije istorijskih promena u Danskoj mogao bi da zauzme svoj sopstveni tok.

Kako je Christian i upadljiv i zabavan lik, ostali junaci naše priče imaju ozbiljnih problema da nam zadrže pažnju i Arcel zapravo do kraja filma ne uspeva da ostatak tima i radnje izbalansira sa njim. Čak i ukoliko su dvorske spletke vaš kapofti mislim da ćete se ovde više dosađivati nego zabavljati mehanikom dvorske mašinerije. Pri tome, neki od junaka (poput Christianove maćehe, polu-brata, pa i nekih članova saveta) ozbiljno su zanemarani u karakterizaciji i detaljima, a poverene su im ozbiljne uloge, naročito u drugom delu filma.

A Royal Affair na kraju sa pomalo žilendžimovskom setom raspliće priču o jednoj skoro '68-aškoj žurci čiji su glavni akteri neplanirano i iznenadno završili međusobno prevareni jedni od drugih. Na metaforičnom nivou ovaj nemilosrdni princip naših života probijen je svetlom koje Christianova deca puštaju u očevu sobu i istorijskim podacima o tome kako su njegovi naslednici vratili Dansku na Struenseeove pute.

SELEKTAH: 6minus/10

22 January 2013

NOT FADE AWAY

Kao i kod svih filmova o odrastanju i kvalitet ovoga najviše zavisi od toga koliko daleko ste i vi sami dogurali u tome



Nisam čitao ništa o ovom filmu. Ali preočigledno je da se radi o autobiografskom ostvarenju Davida Chasea.     Douglas, glavni junak ovog filma, italijanskog je porekla kao i Chase (pravo prezime DeCesare), obojica odrastaju u Njudžerziju i obojica su bila bliska sa Jamesom Gandolfinijem (igra Dougovog oca Pata). Doug je smoren porodicom, životom, Vijetnamom. Ima rok bend u kome od bubnjara avanzuje do frontmena kada preostali članovi (sem pevača) procene da on najbolje peva. Bend je kao Strokes (najviše zbog Dougove Alber Hammond Jr-ovske kovrdžave kosice) samo sa malo više upliva destilovanog rolingstonovskog bluza. Nisu loši. Pretpostavljam da je jedina razlika u odnosu na to kako su se stvari zaista odigrale ta što originalni Chase nije imao tako dobru cicu kao što je Dougova (francuskasta Bella Heathcote). Umetničke slobode i (ne)ostvareni snovi.

Uspeh Not Fade Away (inače ime velikog hita Buddy-ja Holly-ja i naziv zlosutno natkriljen sličnošću sa Neil Youngovim stihovima It's better to burn out, than to fade away, koje je Cobain zloupotrebio za svoje samoubistvo), nažalost, mora da se meri sa Chaseovim najuspešnijim čedom, serijom Sopranos odnosno njenim odmakom od svega mafijaškog kako smo pre toga navikli. Sentimentalizam, nostalgija i sve ostalo na stranu, ali Not Fade Away po osnovnoj strukturi i dobrom delu rešenja liči na priče koje smo već toliko puta čuli bilo unutar žanra "coming of age", podžanra "coming of age of a rock musician" ili žanra "rock" filma, sa minimalnim varijacijama. Autoritativni otac, gloženja u bendu, pucanje prijateljstava usled umetničkih neslaganja, ljubav, ambicije, miris epohe u pozadini- sve je tu. Jedino što Not Fade Away deluje kao nekakvo mirenje sa prošlošću, pokušaj da se retroaktivno isprave stvari.

Tako se isprva zaoštreni odnos sa ocem, obolelim od raka, završava suprotno našim očekivanjima- njegovom podrškom mladom Dougu i neočekivano hladnim, skoro prezrivim odnosom prema istoj takvoj i statirajućoj majci. I na terenu prijatelja okupljenih oko benda i njihovih razmirica Chase ližući nezarasle rane (i verovatno neostvarene snove) pokušava da opravda i sebe i druge, skoro tretirajući ovu žanrovsku okosnicu kao životnu neminovnost (obično je obrnuto). Na kraju, ipak, pobeđuje prijateljstvo, a kako Dougova sestra kaže (koja je, inače, i bizarni narator ovog filma- otuda je njegova "autentičnost" diskutabilna)- Dougov bend samo je jedan od miliona njih za koje nikada nismo čuli.

Verovatno najzanimljiviji momenti ovog filma dešavaju se pred kraj, kada on izmiče i žanrovskoj klasifikaciji (ako je to bitno) i zapravo pretenduje da bude više nego što jeste. Kao što sam rekao pred epiloški kraj (epizoda u Eleju) otac menja stav i svom posrnulom sinu i rokeru daje pare da se snađe u Holivudu, dok po majci pada hladan tuš, a i sestra ostaje u Džerziju, tako da je valjano pretpostaviti da je ostatak priče tek plod njene mašte (ili moje).

Doug u Elej odlazi sa curom, međutim ona nestaje na jednoj žurci, na kojoj se spominje i prisustvo Micka Jaggera, dok je Charlie Watts viđen. I ono što bi mogao da bude ceo jedan zaseban film, kod Chasea je samo epilog. Jedna žurka i gorak ukus u ustima tokom solo afterparty-ja. Chase nam u par poteza slika L.A. početka sedamdesetih i u skoro Lynchovski histeričnom finalu vraća njegovu sestru, sada kao radnicu u dajneru, koja filmskoj "otužnoj veroispovesti" daje "mitsko finale". Ljubav prema bratu (samim tim brata prema sestri) ili Chaseova mudra "skromnost"? Not Fade Away ostvaruje svoju misiju (ne bledi i ne nestaje) time što je sestra ovu priču sačuvala od zaborava, a ako znamo šta je Chase kasnije postigao u Holivudu čitav film bio je samo intro u jednu drugu borbu.

Mislim da će vam Not Fade Away prijati.

SELEKTAH: 7/10

21 January 2013

NOT FADE AWAY

piše: Crippled Avenger




NOT FADE AWAY je vrlo pozni rediteljski debi televizijskog velikana Davida Chasea koji je prošao mnogo toga ali je pre svega zapamćen po SOPRANOSima sa kojima je uveo televizijsku seriju kao formu u jednu novu eru. NOT FADE AWAY je njegov film nostalgije koji po mnogo čemu nije savršeno ostvarenje, ali spada u red vrlo značajnih filmova o anatomiji rokenrola, prikazuje temu društvenog uticaja rokenrola iz jednog svežeg ugla i na polju dramaturgije prilazi iz drugačije vizure.

Chase po godinama pripada generaciji Novog Holivuda pa je u tom smislu i prirodno da debituje sa filmom nostalgije jer je baš ta ekipa po tome bila prepoznatljiva. Međutim, njegov debi dolazi mnogo posle njihovih što ne znači da se mora sagledavati van tog korpusa filmova. Međutim, Chase je imao prilike za izvesnu "naknadnu pamet" u odnosu na vreme i temu kojim se bavi pa otud i zrelost koja ovima nije bila svojstvena.

Naime, NOT FADE AWAY je priča o onima koji su na neki način omasovili rokenrol i držali ga u životu, što na neki način rade i danas, a to su neuspešni bendovi. Rokenrol film se u principu ili bavi preplitanjem etosa rokenrol pesama sa životnim svetonazorom junaka i konfliktima sa zajednicom, ili talentovanim umetnicima - stvarnim ili fikcionalnim - ali se vrlo retko bavi muzičarima koji nisu ni naročito talentovani ni naročito netalentovani, koji su mogli ali nisu postigli uspeh ili bilo kakvu karijeru. U tom pogledu NOT FADE AWAY u sebi ne nosi onaj polet i energiju da ne kažem "smisao" koji bi nosile priče o usponu i padu i sl. ali je jako zanimljiv kao slika umetničkog stvaralaštva u formi rokenrol benda, prelasku rokenrola iz reproduktivne u autorsku fazu i svim onim kontingentnim događajma koji većinu bendova učini nepoznatim i zaboravljenim, čak i kada potencijalno ne zaostaju za manjinom koja je uspela da se ostvari.

U tom pogledu NOT FADE AWAY zauzima zapaženo mesto u tradiciji filmova koji se bave delikatnom temom umetničkog stvaralaštva u kojoj je uvek jako teško objasniti publici da li je protagonista, osim ako nije reč o etabliranoj ličnosti, zapravo talentovan ili nije. Chase nas vrlo vešto ubeđuje upravo da su njegovi junaci u toj sivoj zoni u kojoj ljudi mogu da pomisle da bi iz hobista mogli da prerastu u profesionalce.

Smešten u Džersi, NOT FADE AWAY u klasnom smislu takođe nudi nov pogled na rokenrol scenu, govori o "džukcima" iz predgrađa, iz radničke klase koja gravitira drugim vidovima ispoljavanja koji su odlučili da uđu na rokenrol scenu, i u tom pogledu deli njihovu skepsu prema rokenrol miljeu kome oni hoće da se priključe ali mu suštinski ne pripadaju. Chase uspeva da istovremeno vrlo inspirativno obuhvati sve ono zbog čega su kontakulturni pokreti šezdesetih bili značajni i neophodni ali prikazuje i njihovu mračnu stranu koja je do danas ostala polu-tabu, između ostalog i zbog novoholivudskih reditelja koji su je proslavili na filmu i danas su neprikosnovene veličine.

Međutim, Chase iako je star nije to, on je uostalom, dok su Scorsese i ostali bećari pravili svetsku slavu radio na televizijskim serijama, i uprkos generacijskoj vezi on je blue collar on u odnosu na njih. Tako i njegov junak uprkos tome što ga zanimaju rokenrol i umetnost ipak ostaje blue collar u odnosu na Jaggera i Richardsa koji su pre njega postali elita.

U tom pogledu i Chaseov film je kao i bend njegovih junaka, zanimljiv, srčan, svež i nesposoban da postigne uspeh kakav su na tu temu postizale "elite".

U stilskom pogledu, Chase nije konzervativan. Čak bi se reklo da mu je rad na SOPRANOSima koji su često imali gotovo nadrealističku, košmarnu atmosferu i dramaturgiju naizged nepovezanog ređanja događaja, pomogao da danas bude ekscentričniji od nekadašnjih zvezda koje su svojim radom renovirale Holivud i postavile nove standarde filmskog pripovedanja. Ponovo, Chase liči na svoje likove, i pravi amalgam raznoraznih uticaja svoje epohe - njegov junak obožava TWILIGHT ZONE ali se u jednoj sceni izloži i Antonionijevom BLOW UPu, pa tako i ovde mešaju se antonionijevski potezi u pogledu puštanja da se scene gomilaju i da se iz događaja crpe značenja i konstituiše priče, a sa druge strane sami događaji su ipak vrlo jasno, i anglosaksonski precizno formulisani. Ipak, film se zaključuje konvencionalnim rešenjem iz TWILIGHT ZONE, dakle, jasno je šta je u junaku i u Chaseu prevladalo, čime se film svesno odmiče od "elite".

Ono što međutim nedopustivo ostaje na pola puta jeste glumačka podela koja je negde između random ljudi iz francuskog novog talasa i sugestivnih personality zvezda sa američke televizije. U pojedinim fazama se čini da bi glumci morali biti diferenciraniji. Svakako dakle da je, rokenrol rečnikom, NOT FADE AWAY svoju marginalnu poziciju zaslužio i time što nije imao dobrog frontmena.

Doduše, i izvesna strukturalna pitanja, od kojih je jedno svakako vezano i za osnovnu spregu TWILIGHT ZONE-Antoninioni mogu da se otvore, ali ti propusti ne utiču suštinski na efekat filma i remete samo eleganciju izlaganja priče.

Pošto je NOT FADE AWAY od starta priča o bendu koji nije postao poznat, nije preveliko kvarenje ugođaja ukoliko se ova teza iznese i još malo elaborira. Ako govorimo striktno iz vizure muzike, i zanemarimo kontingentne događaje koji su omeli bend, razlog njihovog neuspeha bio je u tome što nisu imali dovoljno autentičan koncept. Pesma koju je Steven Van Zandt, autor muzike, preuzeo od svojih štićenica iz norveškog benda Cocktail Slippers i dao junacima filma je dobra, ali su oni na planu šireg narativa previše želeli da se uklope u postojeće Brit invasion koncepte umesto da su forsirali ono što jesu a to su momci iz predgrađa, što će potom verovatno najviše kapitalizovati Bruce Springsteen.

NOT FADE AWAY prepoznaje snagu svog koncepta i sa njom stiže daleko. Dalje bi sigurno stigao sa boljim frontmenom. Još dalje bi stigao da je rokenrol danas onoliko relevantan kao pre. Međutim, kada se na kraju filma začuje "Roadrunner" Jonathana Richmana u izvođenju Sex Pistolsa, mislim da i neko ko potpuno otpisuje tradiciju neće moći da ne pomisli kako je u ovom filmu prikazano barem zrno nečega bez čega M.I.A. ne bi mogla da snimi "Bamboo Banga".

SELEKTAH: 7 / 10

18 January 2013

BARBARA

Životi drugih. Doktora



Barbara je tridesetineštogodišnja lekarka koja nešto zglajza u velikoj i čuvenoj berlinskoj bolnici i potom biva premeštena u neku bolničicu u provinciji. Sve se dešava tokom poslednje dekade Hladnog rata u Istočnoj Nemačkoj. Šta je tačno uradila Barbara nije nam rečeno ili sam ja toliko glup da nisam shvatio (i jedno i drugo je podjednako verovatno). U nastavku priče nije razjašnjeno (ili ja nisam shvatio) ni kako ona ima vezu sa tipom iz Savezne Nemačke tj da li je on razlog njenog premeštaja, ali opet kako su onda službe dozvolile ovome da nastavi sa posetama Istočnoj Nemačkoj. U trenutku kada se njihov prvi susret krišom održava prva pomisao je da oni nešto "kontraobaveštajno" šuruju, ali ispostavi se samo da planiraju njeno bekstvo, preko Danske, u "slobodnu" Nemačku. Wassever, zgodno bi bilo da imate više znanja o istorijskim okolnostima od mene, ako planirate ovo da gledate.

U novoj sredini, Barbara je izložena ekološkom, ali nepraktičnom prevozu biciklom, redovnim kontrolama službe koja joj pretura podjednako stan koliko i polni organ u potrazi za spornim materijalima. Bolnički rad sparuje je sa doktorom koji je, istotakođe, na služenju "kazne", jer su zbog njegove indirektne nebrige neke bebe ostale slepe. Njih dvoje kroz zajedničku požrtvovanost i dodatni oprez (naročito s njene strane) polako razvijaju simpatije jedno prema drugom, iako naša doktorka i dalje sa svojim "saveznim" partnerom plete plan o bekstvu. I na kraju verovatno znate kako se sve završava. Ne, ne uhvate je.

Christian Petzold u prvi plan je izvukao scenografsku kič neraskoš unutar koje se likovi kreću po već prepoznatljivoj matrici angažovane drame snimljene kao da je nešto autorskiji TV film. Ako ostavimo po strani bradatog doktora i njegove napore da se nađe svojim pacijentima, Petzoldov osvrt na Istočnu Nemačku je poprilično subjektivan i predstavlja ovu kao skupinu "non-stop otvorenih" špijuna, u kojoj čak i gume na biciklu "ne rade", atraktivne žene uglavnom služe kao prostitutke-udavače koje maštaju o tome da ih neko od "saveznika" odvede u svoju zemlju ili umiru od raka, dok mladi ljudi uglavnom završavaju u radnim kampovima ili žele da se ubiju. U takvim okolnostima ne očekivati od naše Barbare da ne ispadne heroj i ne dobiti to na kraju, značilo bi ne razumeti i ne pristati na zakonitosti ovog nebitnog TV filma. Moralne dileme koje ovaj film čačka trebalo bi da budu dodatno opterećene činjenicom da su naši akteri lekari od kojih se i očekuje da budu profesionalno požrtvovani za druge, te se granice Barbarinog ličnog i Barbarinog društvenog/profesionalnog morala zapravo mešaju i nejasno je šta je na kraju prevagnulo (pored tek naslućenih i neuverljivih simpatija za bradatog lekara).

Gluma je baš kao i režija baš kao i seting provincijalna.

SELEKTAH: 2/10

SITNIČARNICA



"Writing about pop music isn’t uncovering a political scandal or child-abuse ring – it is supposed to be opinionated and silly, just like the very subject it covers. However, music writers have convinced themselves that they’re doing an important job, and in turn, musicians have convinced themselves that they’re serious artists." FUCK BOWIE, by Mof Gimmers ovde

17 January 2013

ŠTA SMO IMALI?

Meni je skroz OK da vi nešto drugo


DRACULA LEWIS - Permafrost (Souterrain Transmissions)
John Maus. Produženi. Kao espreso. (7/10)

PERE UBU - Lady From Shangai (Fire)
Taj David Thomas ozbiljno pretenduje da se useli u moj panteon. On je kao Tom Waits, samo što je njegov bluz u nekim postpank vodama. Šora po James Murphy-ju. Ali to sam vam već rekao. (8minus/10)

BROADCAST - OST Berberian Sound Studio (Warp)
Možda me je prijatno iznenadilo prvo to što sam za razliku od nekih njihovih prethodnih albuma ovaj odmah poželeo da čujem ponovo. Možda zato što sam gledao film, pa mi je delovalo kao da se po istom prostoru krećem samo sa zavezanim očima. Ali Broadcast su za to što je Peter Strickland napravio bili i očekivan i odličan izbor. (7plus/10)

THE WEEKND - Trilogy (Universal)
Malo sam se natezao ja sa Pitchforkom oko ovog dabstepovanog drejka u početku. Pa, sam ga i zaboravio. I ovaj 3u1 paket mi je slučajno naleteo pod digitalnu iglu. I sad bih da kupim vinil, a nema. Ovaj brat je opalio Frank Oceana samo tako. I brata Kendricka. I tetku Drakea. Ovo je transdžendrarkeli laundž mjuzik. (9/10)


WEEKEND MONEY - Naked City (Soundcloud)
Ovo obožavam da slušam. Zvuči oldskul i nesmoreno. Sve što hip hopu treba. Kao Jurassic 5, samo sa Istočne obale. (8plus/10)

MF DOOM VS MOS DEF - Def Vs Doom (Butleg)
Mos Def je naj'ači reper ikada. I tome ni Doom ne može ništa. A najlepše od svega je što Mos kao i naš Ivica voli da zapeva. (7plus/10)

A$AP ROCKY - LongLiveA$AP (RCA)
Rocky se potvrdio. Ovo je napucano i firmirano kao 50 Cent-ov The Massacre, samo sa mladalačkim žarom. Mislim, ako imate dobre felne na autu ovo je adekvatna šabanijada. Čak i mi u najkama možemo da se provučemo. (7/10)

JK FLESH/ PRURIENT - Worship Is The Cleansing of Imagination (Hydra Head)
Ako se ne varam ovim izdanjem je meni draga metal/industrial/noise etiketa zatvorila svoja vrata zauvek. I Broadrick i Fernow su pristojno optimizovali ono čime se inače bave. Ovo je postindustrial landscape muzika prošarana noiseom kao Čedina biografija sumnjivim momentima. Bolje i dinamičnije nego par poslednjih izdanja Vatican Shadow. (7minus/ 10)


JESSE BOYKINS III & MELO-X - Zulu Guru (Ninja Tune)
Album zvuči kao šoukejs Ninja Tune etikete, jedino što je sve zanimljivo. Outkast bi mogli da zvuče ovako na mnogo droga i da su iz nekog geta u Malom ritu. Duh osamdesetih je tu, ali ozračen raspoloženjem trip hopa devedesetih. Milenijumska muzika, u svakom slučaju. Naročito sada kad su Maje ispalile. (8plus/10)

RAZNI IZVOĐAČI- Brownswood Bubblers Nine (Brownswood)
Gillesova etiketa. Deo deveti. The Hicks i njihova maestralna tema Lines su ovde. To je bacilo u senku i smanjilo ripit ostalim pesmama. Ali kao šoukejs nečijeg ukusa i etikete ovo je i dalje na visokom nivou. Ima čak i jedna stvar u kojoj Johnny Cash postaje Willis Earl Beal. Kunem vam se! (6plus/10)

SHUGO TOKUMARU - In Focus? (Polyvinyl)
Ovaj brat je sebi našao fino mesto između Daniela Johnstona i Towa Tei, recimo. A svira folk. Ne baš kao Maher Shalal Hash Baz i Devendra, ali možda kao neki njihov daleki predak iz Brazila. Infantilno na neiritirajući način. (7minus/10)


DAWN RICHARD - Goldenheart (Bad Boy)
Dawn je sa Kalennom Harper bila u Danity Kane, a obe su se posle pridružile Diddy-ju u neočekivano dobrom Euro-R'N'B-iju projektu Diddy-Dirty Money (album Last Train To Paris, to biste morali!). Međutim, njen pravi debi, nakon (čini mi se besplatnih) EP-ijeva Armor On i Whiteout manjka elektro-posebnošću koja ju je pozicionirala negde između Rihanne i Cassie. Barem na prvo slušanje meni sve ovo zvuči kao drugorazredna MaryJBlige varijanta mešavine svega prethodno spomenutog. (3/10)

RAZNI IZVOĐAČI - Music from Mathematics (Mathematics)
Prepisujem: "Chicago true skool don Jamal Moss aka Hieroglyphic Being compiles a selection of Mathematics' recordings finest trax between 1996-2008, featuring contributions from Ed DMX, Jack Frost, Area, Adonis, Cris Moss Acid, Dimitri Pike, Contra Communem Opinionem and himself." Kao Kraftwerk na dopu. Pa na spidu. Pa na dopu. A sve se dešava na nekoj duboko zakopanoj metro stanici. Ne razumem se bolje od toga, ali čim završi, pustiću ponovo. To i Paris Stabbing od Dive. (8/10)

MOĆ VEŠTICA 15.12.2013. Najbolje obrade 2012.


via Twitter via b92.fm  

25 The Irrepressibles - Cloudbusting (Kate Bush cover)
24 Mark Stewart & Richard H. Kirk - Black Is the Colour (traditional)
23 The Hanged Man and the Moon - Here Comes Your Man (Pixies cover)
22 Ergo Phizmiz - It's A Sin (Pet Shop Boys cover)
21 Rebekka Karijord - Cry Me A River (Justin Timberlake cover)
20 Chap - Baby Me Mine (Michael Jackson)
19 Field Music - Rent (Pet Shop Boys cover)
18 Beautiful Small Machines - Paper Planes (M.I.A. cover)
17 Chet Faker - Archangel (Burial cover)
16 Pollyn – Mysterons (Portishead cover)
15 Trixie Whitley - Before The Beginning (Fleetwood Mac)
14 Au Palais - Some Velvet Morning (Lee Hazlewood & Nancy Sinatra cover)
13 The Philistines - Anyone's Ghost (The National cover)
12 Sky Ferreira - Blue Jeans (Lana Del Rey cover)
11 Black Tambourine - What's Your Game (Ramones cover)
10 Dinowalrus - Little Fluffy Clouds (The Orb cover)
09 Chromatics - Ceremony (New Order cover)
08 Austra - Paranoid Android (Radiohead cover)
07 Hirsute Pursuit - Boys Keep Swinging (David Bowie cover)
06 Masquer - O Helga Natt / King Night (božićni tradicional)
05 Amen Dunes - Ethio Song II (nepoznati etiopski izvođač)
04 Father John Misty - One of Us Cannot Be Wrong (Leonard Cohen cover)
03 Pond – Slow (Kylie Minogue cover)
02 Sinead O'Connor - Queen Of Danmark (nije The Czars cover nego John Grant- moja greška, Miloš Ivanović lepo primetio i prijavio)
01 Soap and Skin - Voyage Voyage (Desireless cover)

16 January 2013

ARGO

ArGO FUCK YOURSELF!


Još uvek nisam gledao Affleckov rediteljski prvenac, Gone Baby Gone. Znam, neodgovorno... Nakon The Town sam pomislio da je možda trebalo da gledam taj, a ne ovaj film. Sada, nakon Argo, nisam siguran da li uopšte treba da ga gledam.

Vidite, u filmu Argo, Bena Afflecka, ekipa službenika američke ambasade predvođena CIA stručnjakom za situacije sa taocima pretvara se da istražuje teren za snimanje naučno-fantastičnog filma, kanadske produkcije, u Iranu koji je upravo zahvatio talas pobuna inspirisanih Homeinijem. Zbog ovog poslednjeg narečeni službenici zbrisali su ispred iranskog proleća kod kanadskog amabasadora u rezidenciju i po ideji CIA stručnjaka, koga, naravno igra Ben Affleck, tokom bekstva treba da glume da su filmski radnici kako bi izvukli živu glavu iz Irana.

Ben Affleck je, a vi me ispravite ako grešim, svoj Argo modelovao prema cirkusijadi koja bi nas bez sumnje sačekala u lažnom Argu, naučno-fantastičnoj treš akciji u kojoj Zemljani moraju da se oslobode zlih vanzemaljaca. Njegov Argo je logički, scenaristički, rediteljski, glumački cirkus čija je poenta "ako se ovakve zajebancije dešavaju u svetu i vi mislite da hrabra i plemenita Amerika uz pomoć hrabrih i plemenitih Kanađana i hrabre i plemenite Iranke zaista koristi Holivud za svoje sopstvene ciljeve na ovaj način onda ja ne mogu da snimim gluplji film o tome od ovoga, jer ON NE BI ODGOVARAO ISTINI". Dakle, ako prihvatite Affleckovo treće rediteljsko dete kao nešto što namerno ima Daunov sindrom biće vam lakše da se oko njega više potrudite i pružite mu neophodnu ljubav.

Ako, pak, u vašem srcu nema ljubavi i kroz-endžiove-prosleđenih-CIA para, Argo će vas zbunjivati i zbunjivati i zbunjivati.

Affleck, pre svega za američku publiku, uvodnu pred-priču priprema kao mešavinu strip kaiševa/storiborda i stvarnih, arhivskih snimaka da bi nam ispričao otkud zli iranski šah u Americi i zašto zli Iranci traže da im se on odatle vrati. Iako je uloga Amerike u razvoju ovog proleća eksplicirana do nivoa "mi smo zajebali stvar", to se do kraja filma više ne pominje i nije bitno. Lakoća sa kojom goloruki iranski narod upada u američku ambasadu govori zašto su danas Srbi koji žive u zgradama oko američke ambasade u Kneza Miloša jednom nogom u Americi. Iako su Iranci zarobili 44 taoca, Ameri idu u oslobađanje samo onih šest koji se kriju kod kanadskog ambasadora. Affleck se nije potrudio da (barem meni) pojasni zašto su baš oni ključni (s obzirom da se radi o običnim službenicima i njihovim suprugama koje isto takođe rade u ambasadi!), gde je američki ambasador, kao ni kako izgledaju napori američke administracije da oslobodi ostale taoce. Zbog te neizbalansiranosti vi se, možda, pitate sve isto što i ja.

Da bi se goloruki iranski narod ubedio da kanadska produkcija zaista želi da snima film na njihovom terenu u uslovima "skoro rata sa Amerikom", potrebno je sledeće (jel pišete?): briljantna ideja CIA agenta, jedan debeli producent njegov prijatelj, jedan holivudski producent veteran u penziji, jedan poster i oglas u magazinu Variety, nekoliko kartonskih tabli sa storibordom, jedan telefon na ime lažne produkcijske kuće i, najvažnije od svega- jedan plaćeni scenario! Ako sve to skupite za par dana, a Affleck pokazuje da nema lakše stvari od toga, krenite put Irana!

Kad tamo dođete, recimo, jedna od najlogičnijih stvar biće da "za vreme za koje glumite da obilazite teren" odaberete baš najprometniju lokaciju da iranskim kulturnim poslenicima dokažete čime se vi bavite. O smešnoći egzekucije te scene nemam reči. Da se odnekuda pojavio Daredevil i spasio ih od raspaljene iranske rulje (koja ne voli da bude slikana) stvari ne bi bile ništa manje realne. Ovom sprdanju/nadovezivanju na Bondovski stil obilato doprinose i "last second" rešenja poput stizanja rezervacija za karte u poslednjem trenutku, nepotrebnom trkanju iranske vojske sa avionom Swiss Aira koji poleće i odvozi Amere u zemlju slobode (Švajcarsku). Eh, da se samo neko setio da javi kontroli leta da obustavi let...

Affleck je ovakve logičke nebuloze obilato ispratio vizuelnim preforsiravanjem osamdesetih, koje se pre svega ogleda u maski i kostimu, pa posmatrajući većinu brkatih muških likova samo čekate da poskidaju odeću i da među njima krene karačina. A s obzirom na količinu pažnje koju je posvetio junacima (samo Affleckov agent dobija neko parčence klišeizirane biografije) mislim da vam likovi u pornićima deluju dramski produbljenije.

Affleck je očigledno sve nade položio u metaforičnost i nebuloznost istinitog događaja tj akcije tokom koje je neko žive ljude spasio lažnim filmom. Pa nije li Holivud zbog toga stvoren i ovaj naš posao i moji desetomilionski honorari, pita se Affleck. A filma, niotkuda. Jedna šetnja kroz bazar, par tabli storiborda i poster na zidu. Sve ostalo je serija nekih prebolno viđenih situacija koje već Assayasov Carlos jede sa cerealijama. O ozbiljnijim filmovima koji se bave sličnim špijunsko-terorističkim aktivnostima da i ne govorim (Munchen, Der Baader Meinhoff Komplex). U Argu nema ničeg autentičnog. Ni trunčice. Osim ako ne računate Affleckov vazda tupavi izraz lica.

U to da u jeku krize američko-iranskih odnosa Affleck/Holivud/CIA odlučuje da se bavi baš ovim svjetlim momentom iz svoje centralnointeligencijske prošlosti ne umem da se udubljujem. Pre svega, jer mi nije jasno da li je Affleckov predlog osvajanje infidela ne-ratnim sredstvima (kao što to snimci KFC restorana u Teheranu pokazuju) ili je njegov film neka vrsta podrške Zero Dark Thirty odnosno strategiji "kreativnijeg" razmišljanja unutar Agencije. Kako god, verovatno je najtužnija stvar što Leslie Nielsen nije poživeo da se nađe na čelnom mestu u komandnoj hijerarhiji ove tajne misije.

SELEKTAH: 2minus/10

15 January 2013

IN ANOTHER COUNTRY

Korejski Woody Allen



Korejska (romantična?) komedija koja se zove In Another Country i u kojoj briljira Isabelle Hupert?!!
BRATE, TI MORA DA ME ZAJEBAVAŠ!!!
Ne.
Majke mi, ne.
I to odlična!

Sang-soo Hong je režirao film The Day He Arrives o kome sam vam već pisao. Nisam bio oduševljen. A od In Another Country sam očekivao da bude neka festivalska angažovana tematika slična prilično dobrom White Material od pre par godina. Kad ono...

In Another Country je formalno omnibus od tri priče koje piše vlasnica pansiona oko koga se dešava radnja. U centru sve tri je Francuskinja koja dolazi u pansion, prvo kao rediteljka koja posećuje svog prijatelja, korejskog reditelja, sa kojim je imala jedan festivalski flert (koji samo on pamti). U drugoj priči ona je supruga bogatog biznismena koja vara svog supruga sa drugim Koreancem, a u trećoj ona je ostavljena profesorka čiji je muž pobegao sa Koreankom i koja dolazi sa svojom prijateljicom u pansion na obali mora da vida rane.

Kroz sve tri priče provlači se nekoliko istih likova: vlasnica pansiona, koja ima samo protokolarnu ulogu, trudnica i njen suprug, čija uloga varira od priče do priče i spasioca na plaži, koji na ovaj ili onaj način uvek završi kao Francuskinjin ljubavni interes, a tu je i nekoliko motiva: mali svetionik za kojim Francuskinja non-stop traga kao metafora za različite (emocionalne) putokaze, korejska hrana i piće (kao soft petting), šator (kao privremeno utočište)... Sang-soo ih sa neočekivanom lakoćom obrće i re-kontekstualizuje oko osnovne situacije na tragu najboljih kulturnih i socijalnih "gubljenja u prevodu" jednog Woody Allena vešto koristeći to što i jedni i drugi glumci najvećim delom govore na engleskom koji nikome nije maternji jezik, te komunikacija obiluje razmenom "bazičnih" misli i osećanja ili šumom prilikom toga. Iz spontanosti komičnih situacija potiče neočekivani šarm, koji skoro ni u jednom trenutku ne jenjava.

Posebnu čar, s rediteljske strane, predstavljaju čorsokačne situacije u kojima Francuskinja mašta da je njen ljubavnik došao ranije nego što je planirao, baš kao i raskrsnice na koje neprekidno dolazi ne znajući kuda dalje, kao i kišobran koji brani od nepredvidljive kiše. Iako je osnovna linija priče prilično lajt, Sang-soo, ipak, uspeva da nas zapita koliko tuge, melanholije i neproživljenog života živi u našim likovima.

Najlepše iznenađenje od svih predstavlja Isabelle Hupert u kojoj čuči vrhunska komičarka na liniji sa Diane Keaton, Merryl Streep ili Meg Ryan. Njena sposobnost da u jednoj grimasi iz romantične komedije načne egzistencijalnu dramu dodatno daje na osećaju da gledate mnogo složeniji film nego što vam se čini.

SELEKTAH: 8plusplus/10

14 January 2013

TURN ME ON, DAMMIT

Varljivo leto u Norveškoj



Nema ničeg posebnog u ovom filmu. Sem činjenice da je u ulozi u kojoj obično gledamo dečaka sada devojčica.

U norveškom mestašcetu koga preziru svi njegovi stanovnici koji imaju svoje zube, tinejdžerka Alma prolazi kroz svoju prvu "horny" fazu. Momenat u kome je upoznajemo deluje kao tipičan- ona leži na podu u kuhinji i masturbira dok preko telefona biva navođena preko seks-linije, dok sve to posmatra njen pas. Alma je zaljubljena u Arthura i neprekidno ima Twilight fantazije u kojima on dolazi, penje se u njenu sobu kroz prozor, nežno je ljubi, a onda dolazi vreli seks. Međutim, Arthur se uglavnom ponaša kao osoba koja je preživela dva šloga i sad ima problema da se izrazi. Sve dok na jednoj domomladinskoj žurci Arthur ne priđe Almi i ne prisloni svoj penis "Klip-style" uz njenu suknju. Alma to ispriča svojim prijateljicama, ali niko joj ne veruje, uključujući i Arthura koji negira čitav događaj.

Nakon toga za Almu počinje mini-pakao koji se realizuje kroz seriju poznatih klišea u kojima mala sredina još manjih kapaciteta guši jedinku koja nema problem sa sobom, prijateljice je se odriču, majka biva komično prestravljena seksualnim interesovanjima svoje ćerke, a naša Alma, baš kao i naš Petar Cvetković, koristi svaku priliku da mašta o načinima na koje će njena upaljena vagina naći smiraj.

Rediteljka, pa još i debitantkinja, Jannicke Systad Jacobsen tinejdžerske uloge podelila je naturščicima, međutim, to je, sem povremenog šarma stidljivosti, uglavnom rezultiralo amaterskom realizacijom iovako nedovoljno autentično postavljenih scena. Umesto da ih privede tome da se stide zbog akcija njihovih likova, glumci su delovali kao da se stide jedni od drugih. Helene Bergsholm koja igra Almu i Matias Myren (koji izgleda kao mlađi brat Mortena Harketa i) koji igra Arthura možda u čitavoj postavci jesu i najslabije karike. Sa sopstvenim klišeima daleko su se bolje iznele glumice koje igraju sestre Ingrid i Saralou.

Ne znam, možda film daje povoda za diskusiju o dočaranoj "ženskoj inicijativi" i eventualno postavljenom feniminstičkom uglu gledanja na uobičajeno mušku coming-of-age priču, ali, kao što rekoh, sem zamene uloga, ničeg posebnijeg za mene ovde nije bilo.

SELEKTAH: 3plus/10

11 January 2013

DJANGO UNCHAINED

Najveći problem novog Tarantinovog filma je što on izgleda kako sam ga i zamišljao


Možda nisam u pravu.
Reservoir Dogs je bio ozbiljna sabotaža žanra. Sa Pulp Fiction Tarantino je patentirao svoj žanr. Sa Jackie Brown je pokušao njihov žanr. Sa Kill Bill se vratio svom žanru, da bi sa Death Proof opet probao njihov. Inglourious Basterds je, kao i Reservoir Dogs, bio još jedna smela i sumanuta sabotaža žanra. U Django Unchained svedoci smo, s jedne strane, nesumanute sabotaže njihovog žanra, a s druge skoro devedesetprocentnog manirizma u tretiranju svog žanra.
Možda sam u pravu.

Da, jasno mi je da sa scenarističke strane (pre svega na nivou osnovne postavke priče) Django Unchained predstavlja verovatno najhrabrije ostvarenje Quentinovo, jer za razliku od prethodnih intervencija na filmskoj zaostavštini, potom evropskoj istoriji, Quentin stiže i na homeland teren i to baš u onaj istorijski geto gde mu se Spike Lee već godinama vuče kao đule oko noge. Priča o oslobođenom robu (koga oslobađa nemački zubar!) i koji potom postaje (verovatno prvi crni) lovac na krimose i naokolo ostale robove šakom i kapom naziva "nigger" verovatno je najradikalnija postavka ikada za film za čiji je budžet iskeširano sto miliona dolara (koji, btw, ne sevaju u njemu baš naročito dobro utrošeno). Međutim, kada vas to prvo oduševljenje saznanjem o čemu je film adrenalinski šibne, naročito nakon efektne uvodne scene oslobađanja Djanga (koja je Quentin-by-the-book) sledi serija ne baš najveštije povezanih epizoda, nenaročito nadahnuto tarantinovski raspričanih scena, uz sada već dobrano istrošen treš/kemp stil bavljenja nasiljem (ne znam šta me je više nerviralo- tela koja se pogođena metkom ponašaju kao zgnječeni paradajz ili sloumoušni koji se sprdaju sa emocijom dok žele da je dočaraju).

Ukratko (sa spojlerima!): Django (odlični Jamie Foxx) je rob. Oslobađa ga dr King Schultz (pre-tarantinoizovani Christoph Waltz), bauntihanter, jer želi da mu ovaj pokaže neku braću krimosa za koje samo on zna kako izgledaju. Nešto kasnije shvatićemo da ne razumemo zašto se Schultz toliko iscimao oko svega, s obzirom da je suma koja se za braću "žive ili mrtve" isplaćuje smešna u odnosu na iznose koji će se kasnije spominjati. Usput, Django i Schultz se sprijatelje, Schultz mu ispriča mit o Brumhildi, kako se zove Djangova ljuba, nasilno otuđena od njega. Schultz predlaže Djangu da zajedno jure krimose, a da na proleće odu do plantaže u Misisipiju i pokušaju da otkupe njegovu Brumhildu. Django se prvo upušta u misiju obučen kao Luj XV, da bi nešto kasnije, nažalost, pribegao daleko konvencionalnijem "Miami Vice, Texas" izgledu. Epizoda sa Don Johnsonovim rančom i potonjom KKK sprdačinom prepoznatljiva je u Tarantinovoj scenarističkoj konstrukciji kao "intermeco za gledaoce" (i njegovu masturbaciju), ali ovde se upoznajemo sa svim elementima poprilično stereotipno dočaranog (za Quentinove standarde) "plantažnog kriminala" (vlasnik u belom, lepa crna posluga oko njega, zlostavljanje robova, bezubi staf sumnjivog morala) koji će QT samo reprizirati kad dođemo na imanje zloglasnog Calvina Candieja (neznamštadamislim o Leonardo Di Caprio). Istorijska doslednost očigledno nije bila problem. Pre nego što dođu na Candieland, Schultz, Calvin i Django zavešće nas da pomislimo da u nastavku filma treba očekivati nekakav šampionat u "crnom krvavom rvanju", ali od toga ne biva ništa. Zatim oni dođu na imanje, prepadne nas maskirani Samuel L Jackson (OPROSTITE MI NA POMISLI KOJA ZVUČI RASISTIČKI, PLIZ!!!) koji izgleda kao civilizovanija ekipa u Planet Of the Apes, dok njegova iritantnost kao lika raste iz minuta u minut i ovo je svakako jedan od retkih Tarantinovih likova za koje ovaj nije pokazao ni trunku simpatije. Sledi finale, obračun, najebavanje, QT-tvist (sa QT-ijem) i sedam minuta osvetničkog finala zbog koga se ovaj film u Srbiji zove Đangova osveta.

Baš kao što je Inglourious Basterds pokazao, a sada i Django Unchained, Tarantino ne ume da vodi jednu priču, njemu su konstantno potrebne ili logički postavljene epizode (Kill Bill) ili omnibusično vođena priča (Pulp Fiction) da bi uhvatio svoj ritam. Ako je u IB čitav film nekako bio izbalansiran masivnom uvodnom sekvencom sa Waltzom, u Django Unchained Tarantino maltene kao da pokušava da matematički izjednači trajanje svih epizoda ne bi li tako "mehanički" uspostavio neki ritam. Stvar postaje naročito zamorna u drugoj polovini filma (koji, inače,traje dva sata i 45 minuta!) kada se čini da njegov kraj nikada neće doći. Iako je špageti vestern reper u odnosu na koji Tarantino stilizuje svoju priču, akcione scene sem pomenutog paradajz efekta deluju prilično mlako i manjkaju i dinamičnijom koreografijom i kreativnijom režijom. Tu, naravno, mislim u odnosu na ludila na koja nas je navikao sam QT. Sve što se dešava u ovom filmu zaista je samo ono što ste negde i očekivali. I ništa više od toga. Django Unchained nikako ne uspeva da postane "widescreen" ni na jednom od nivoa, dok njegova povremena 4:3 rešenja neprijatno stvaraju utisak da ste na nekom kanalu u hotelu na moru uhvatili neki trešić iz sedamdesetih u kome nikako da se pojave Terence Hill i Bud Spencer.

SELEKTAH: 5minus/10

10 January 2013

ZERO DARK THIRTY

Tampon locker


Tri filma/serije podmirili su, izgleda, moje potrebe o novijim američkim borbenim dejstvima: Three Kings, Davida O. Russella, koji se izbalansirano i metaforično osvrnuo na prave razloge američkih intervencija, Generation Kill, HBO-ova mini-serija po memoarima Rolling Stoneovog novinara Evana Wrighta, koja je dočarala kako izgleda moderan "apocalypse now" i Readacted, Briana De Palme, koji je pretvaranjem rata u reality show pokazao da su moderna američka ratovanja nešto što bez problema može biti "televised" kao i sve ostalo, samim tim scenaristički, rediteljski i glumački osmišljeno kako god producentima tj publici odgovara.

Zero Dark Thirty je pokušaj Kathryn Bigelow da kroz rekonstrukciju jurenja, nalaženja i ubijanja Osame Bin Ladena stvori utisak jednog špijunskog revenge flicka (mislim da je prvobitni naziv trebalo da bude I'm Going To Kill Bin Laden) koji prikazuje kako se incijalni napor najmoćnije svetske sile na kraju istopio u tvrdoglavost i upornost samo jedne CIA agentice za koju je potera za Bin Ladenom postala vrlo lična i vrlo vestern stvar. Ali tako da na kraju njen lični trijumf postaje trijumf te iste nacije pre svega kroz proslavu njene patriotske odanosti principima zajednice. Skoro odvratno, skoro nepodnošljivo i ne toliko neočekivano od cure koja je čak i u svojim najliberalnijim radovima (Point Break) gledala da pravda i zakon budu podmireni na isti način.

Ja, lično, nisam video poentu da se Kathryn tako brzo nakon (najprecenjenijeg filma ikada?) Hurt Locker ponovo vrati sličnom miljeu i temama. Tema hvatanja Bin Ladena i dalje mi se čini prebliska stvarnim događajima, a iskreno rečeno ne vidim ni njenu naročitu relevantnost po bilo šta, sem da bude melem duševnom bolu američkog naroda i Obamin adut na nedavnim predsedničkim izborima. Sa aspekta umetničke interpretacije stvarnosti ne vidim zašto bi trebalo da cenim ovu Syriana dramu (prva polovina) i deglamurizovanu Black Hawk Down akciju (druga polovina) pre svega prezačinjenu pokušajima da se održi jasan patriotski stav. Da su tokom jurnjave za Binom izginuli i svi junaci ovog filma bilo bi mi apsolutno svejedno. (Al)i taj trenutak doživeo bih kao nekakvu pravdu. Ovako- još jedna američka pobeda deluje bljutavo koliko i kad gledate stare "kaubojce" samo što sada znate da indijanci nisu nemci i debelo ste svesni njihove jednostranosti. Tu jednostranost naslutio sam u Zero Dark Thirty u ne toliko živopisnim scenama mučenja "terorista" od strane američkih agenata, zatim u diskretnim detaljima biografija CIA krstaša, poput one da je "poginula američka agentica bila majka troje dece", do samog hapšenja Bin Ladena i scena višestrukog ubistva u kojima ćete videti kako američki vojnik eksplicitno overava teroristu, ali ne i njegovu ženu, a na sekund ćete videti i leš deteta, ali ne i kada je ono i kako ubijeno. Bigelow je pazila da njeni momci budu tvrdi, muški, ali i da njihova vojnička čast ne bude okaljana. Ako vam ne smetaju ti momenti u filmu koji je o tim momentima i koji pokušava da ostane neutralan, ali realan, verujem da će vam Zero Dark Thirty pasti lakše.

Iako dat kao hronološka razglednica svih ključnih momenata, od zvučno dočaranog NajnIlevena (jer, božemoj, toliko puta smo sve to već gledali), preko uspostavljanja misije, jurenja za Binovim ortacima, saplitanja od strane komplikovano hijerarhisane američke administracije, do osmišljavanja i realizacije finalne misije, Zero Dark Thirty je zapravo, neuverljiv, mlitav i opštemestan (sve moji komplimenti) portret razvojne dekade agentice Maye (u totalnom miskastu Jessice Chastain) koja kroz jurnjavu za Binom uči posao i sazreva kao agent. Iako njena džonvejnštovina vremenom samo raste, Kathryn će nas na samom kraju filma, u afterpartiju misije, ostaviti nasamo sa Mayom i prepustiti nas njenim suzama. Iskrenim, ljudskim, ženskim, vi odaberite. Ja nisam znao zašto Maya plače, niti je ijedan atom mog tela i duše pokazivao nameru da empatiše sa njom. Bigelow stvara utisak kao da je Bin Ladenovim ubistvom Apollo sleteo na mesec i kao da je to pobeda svetskog, a ne samo američkog, naroda, ali ne verujem da ijedan ozbiljan intelektualac van Amerike (sad kad je Hitch mrtav) može da prepozna i svoj "mali korak" u svemu tome.

Jedini trag svetla i nekakve subverzije našao sam u angažovanju Chrisa Pratta (Parks and Recreation) kao role-model predstavnika jedinice koja je ubila Bin Ladena i Kylea Chandlera, kao jednog od vođa tima na terenu, kome treniranje agenata ne ide baš kao u Friday Night Lights. I, da, lim na supersoničnom helikopteru američke vojske propadne kao crep na krovu dok se vojnik pentra po njemu. To je bilo smešno.

Nazovite me teroristom, ali ja ne vidim poentu ovog filma.

SELEKTAH: 2minus/10